
EUI Peer Reviews
Stalowa Wola dołączyła do elitarnego grona siedmiu miast europejskich, które zostały zakwalifikowane do udziału w programie EUI Peer Reviews – wyjątkowej inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską. To duży krok w kierunku jeszcze lepszego zarządzania miastem i budowania międzynarodowych relacji!
Udział w EUI Peer Reviews to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim realna szansa na rozwój – dzięki temu będziemy mieli okazję dokonać analizy lokalnych polityk publicznych, spojrzeć na miejskie wyzwania z nowej perspektywy i wdrożyć sprawdzone europejskie rozwiązania na lokalnym gruncie.
Program będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2025
Wniosek aplikacyjny został przygotowany i złożony przez Stalowowolską Agencję Rozwoju Regionalnego Sp. z o. o., która skutecznie wprowadziła nasze miasto do prestiżowego programu wymiany doświadczeń między samorządami.

W trakcie projektu współpracować będziemy z międzynarodowymi ekspertami i innymi europejskimi miastami w zakresie analizy zapisów Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Stalowej Woli na lata 2021-2027, obejmującej swoim zakresem gminy Stalowa Wola, Nisko, Pysznica, Zaleszany. Wspólnie poszukiwać będziemy rozwiązań dla 3 kluczowych wyzwań:
- Transformacji gospodarczej Stalowej Woli w kierunku bardziej ekologicznej i innowacyjnej gospodarki.
- Źródeł finansowania, w tym międzynarodowego, działań ujętych w strategii.
- Efektywnego systemu monitorowania i oceny rezultatów działań ujętych w strategii oraz narzędzi adekwatnych do przeprowadzenia tej oceny.
W ramach projektu Stalową Wolę czekają m.in.:
- Wizyty studyjne w miastach partnerskich
- Warsztaty tematyczne i sesje robocze z udziałem ekspertów
- Indywidualny raport końcowy z rekomendacjami
- Nowe międzynarodowe kontakty, które mogą zaowocować kolejnymi wspólnymi inicjatywami
DLACZEGO STALOWA WOLA?
- Stalowa Wola w punkcie zwrotnym - Nasze miasto zmaga się z odpływem młodych, utalentowanych osób. W latach 2011–2021 liczba mieszkańców miasta zmniejszyła się o 11 551 osób, a liczba mieszkańców w wieku 20–34 lata spadła o 35,5%.
- Klucz: globalne podejście do finansowania - Rozwój miasta opiera się głównie na funduszach krajowych i regionalnych, przy ograniczonym udziale środków międzynarodowych. Dlatego, poszukujemy sprawdzonych rozwiązań i wymiany doświadczeń w zakresie integracji programów międzynarodowych ze strategią lokalną. Chcemy zdywersyfikować źródła finansowania i wzmocnić odporność obszaru na sytuacje kryzysowe.
- Cel: innowacja i współpraca - Chcemy wspólnie z sąsiednimi gminami takimi jak: Pysznica, Zaleszany i Nisko stworzyć nowoczesną, międzysektorową strategię rozwoju, która połączy miasta, ludzi i innowacje ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Stalowej Woli. Testujemy nowe sektory innowacji - jak np. w projekcie SPACE 4 TALENTS, którego celem jest przyciąganie i zatrzymywanie młodych talentów w regionie.
- Nasza wizja - Zbudować odporne i przyjazne innowacjom miasto, wspierające rozwój lokalny. Takie, które nie tylko zatrzymuje młodych ludzi, ale daje im powody, by tu wracać. Zależy nam na podniesieniu poziomu wiedzy oraz wymianie doświadczeń na poziomie międzynarodowym.
14 października 2025 – webinar online. Cel: przygotowanie uczestników do udziału w wizycie studyjnej w Stalowej Woli
22-23 października 2025 – wizyta studyjna w Stalowej Woli
25 listopada 2025 – webinar online. Cel: przygotowanie uczestników do udziału w wizycie studyjnej w Malmö w Szwecji
10-11 grudnia 2025 – wizyta przedstawicieli Stalowej Woli w Malmö (Szwecja)

KORZYŚCI UDZIAŁU W PROJEKCIE
Rozwój potencjału miast
Wymiana doświadczeń
Innowacje z finansowaniem
Razem łatwiej
Eksperci na wyłączność
Rekomendacje szyte na miarę
Nowe spojrzenie, nowe możliwości
Wsparcie w aplikowaniu do City-to-City

