
Stalowa Wola – EUI Peer Reviews
Stalowa Wola w europejskim gronie – ruszamy z projektem EUI Peer Reviews! Stalowa Wola dołącza do elitarnego grona siedmiu miast europejskich, które zostały zakwalifikowane do udziału w programie EUI Peer
Po setkach zgłoszeń i trudnych decyzjach jury – mamy to! Lista uczestników Stalowa Wola CASSINI Space Camp 2025 jest już zamknięta. Wybrano 25 młodych pasjonatów kosmosu z całej Unii Europejskiej, którzy w sierpniu przeżyją jedną z najbardziej inspirujących przygód życia. Przed nimi tydzień pełen ciekawych warsztatów, obserwacji nieba i gwiazd, inspirujących spotkań i rozmów.
25 odkrywców kosmosu wybranych!
W tegorocznej rekrutacji do obozu Stalowa Wola CASSINI Space Camp zgłosiło się 60 uczniów z całej UE. Aby dostać się na camp, trzeba było spełnić formalne kryteria – m.in. być w wieku 14–18 lat, uczęszczać do szkoły średniej na terenie UE i dostarczyć zgodę rodziców.
Następnie jury oceniało motywację, zainteresowania i dotychczasowe doświadczenie kandydatów związane z tematyką kosmiczną. Uczestnicy musieli opisać swoje plany na przyszłość i przedstawić propozycję pytań, które chcieliby zadać mentorom podczas obozu. Na podstawie punktacji (maks. 50 pkt) wyłoniono najlepszych z najlepszych – 25 pasjonatów kosmosu. Wszyscy kandydaci otrzymali już wiadomość na maila.
Międzynarodowy obóz
Tegoroczny obóz zgromadzi uczestników z różnych stron świata – zarówno z Polski,
jak i z zagranicy. W międzynarodowej załodze Campu znajdzie się młodzież m.in.
z Hiszpanii, Włoch, Finlandii i Czech. Polscy uczestnicy przyjadą z wielu miejscowości,
w tym z Gdańska, Warszawy, Zielonej Góry, Krakowa, Świdnika, Żabna, Sulejowa, Lubartowa oraz Krasnobrodu.
Osoby z listy rezerwowej prosimy o czujność – szansa na udział w obozie nadal istnieje.
W przypadku rezygnacji zakwalifikowanych uczestników, miejsce może zostać zaproponowane właśnie Wam.
Co czeka uczestników?
Startujemy w Rzeszowie, a dokładnie na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie uczestnicy odwiedzą nowoczesne laboratoria pracujące nad rozwiązaniami dla sektora kosmicznego. Następnie młodzież przeniesie się do Bezmiechowej i Leska, gdzie w obserwatorium Polskiej Agencji Kosmicznej zbuduje rakiety, zaprojektuje i wypuści balony stratosferyczne oraz będzie prowadzić obserwacje astronomiczne.
Kolejne miejsce to Stalowa Wola – centrum kreatywnych działań i pracy projektowej.
Tu odbędą się warsztaty z dronami, radiołączności oraz zajęcia artystyczne inspirowane kosmosem. Finał zaplanowano w Krakowie, podczas European Rover Challenge – największych w Europie zawodów łazików marsjańskich, będących efektownym zakończeniem obozu pełnego nauki, technologii i inspiracji.
Inspirujące spotkania z ekspertami
Podczas tegorocznego Stalowa Wola CASSINI Space Camp 2025 młodzież będzie miała wyjątkową okazję pracować z czołowymi ekspertami polskiego sektora kosmicznego. Wśród nich znajdą się m.in. Maciek Myśliwiec – założyciel Space Agency, Kinga Gruszecka – prezeska PSPA, Hubert Gross z Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej, dr hab. inż. Andrzej Majka z Politechniki Rzeszowskiej, Edyta Lisek ze StARR – edukatorka łącząca sztukę i naukę w pracy z młodzieżą czy Robert Nowakowski – prezes Akademii Kosmicznej, instytucji, której celem jest popularyzacja wiedzy o kosmosie oraz inspirowanie młodych pokoleń do podejmowania kariery w sektorze kosmicznym.
Wspólnie z młodymi uczestnikami będą eksplorować tajniki technologii kosmicznych, robotyki, sztuki i nauki – wszystko po to, by rozpalić w nich marzenia o przyszłości
w kosmosie.
Kosmiczna przyszłość startuje tu i teraz
Jak powiedział nasz polski astronauta Sławosz Uznański – Wiśniewski w pierwszych słowach po starcie rakiety Falcon 9 – kosmos dla wszystkich. Dla 25 młodych osób, obóz ten może być początkiem wielkiej przygody – a może nawet kosmicznej kariery.
Udział w Stalowa Wola CASSINI Space Camp 2025 jest całkowicie bezpłatny, a projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
Organizatorem obozu jest Stalowowolska Agencja Rozwoju Regionalnego (StARR)
w konsorcjum z podmiotami, instytucjami i organizacjami działającymi aktywnie w branży kosmicznej. Liderem konsorcjum jest StARR Sp. z o. o., a pozostałymi partnerami są: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Kosmiczna Akademia, Fundacja SpaceShip, Stowarzyszenie Innspace, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego.
Stalowa Wola w europejskim gronie – ruszamy z projektem EUI Peer Reviews! Stalowa Wola dołącza do elitarnego grona siedmiu miast europejskich, które zostały zakwalifikowane do udziału w programie EUI Peer
Drugi Polak w kosmosie! Polak na ISS! Start misji zakończony pełnym sukcesem! Po latach przygotowań, prób i oczekiwań, udało się! Sławosz Uznański – Wiśniewski został drugim Polakiem w historii, który
Kosmiczna zmiana planów Mieliśmy wspólnie oglądać lot naszego polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale… kosmos bywa nieprzewidywalny. Z przyczyn niezależnych od nas, całe wydarzenie przenosimy ONLINE. Nie
Start misji AX-4 wstrzymany! Z przykrością informujemy, że zaplanowany start misji AX-4, z udziałem naszego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, został wstrzymany. Kosmiczna rzeczywistość rządzi się swoimi prawami. Start rakiety z załogą
e-mail: kontakt@starr.pl
tel. +48 794 601 151
Stalowowolska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o.
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 3A
37- 450 Stalowa Wola
woj. Podkarpackie